Najnowsze posty

Świece zapachowe w domowych warunkach. Poznaj kilka prostych kroków

Jeśli znudziły ci się kupne produkty i chcesz wykazać się odrobiną kreatywności, dowiedz się jak w kilku prostych krokach zrobić świece DYI, które zachwycą wszystkich domowników i odwiedzających Cię gości. Istnieje wiele możliwości i sposobów jak to zrobić.  Dziś prezentujemy jeden z nich. 


Musisz przygotować:


Pojemnik na świeczkę ważne aby był grubości minimum 2mm (inaczej szkło może pęknąć)


Wosk rzepakowy (opcjonalnie wosk sojowy albo rzepakowo kokosowy)

wosk.PNG

Termometr spożywczy szpikulcowy
 
Stabilizator do knotów

stabilizator_5.jpg


Knot lub knoty do świec (w zależności od średnicy naczynia do świec)
Zapach do świec. U nas są dostępne pojemności już od 10 ml Dwa garnki do roztopienia wosku.
Dodatkowo, jeśli chcesz, aby Twoja świeca wyglądała naprawdę profesjonalnie możesz użyć również naklejek CLP albo formy do świec


  • Pierwszą czynnością jest roztopienie wosku. Robimy to w formie kąpieli wodnej, do której potrzebne nam będą dwa garnki. Do większego z nich wlewamy wodę i wkładamy do niego mniejszy (najlepiej taki, którego nie będziemy już używać), w którym umieszczamy wosk i poddajemy go kąpieli wodnej. To równocześnie moment aby "ulepszyć" tworzone przez nas świece. Podczas procesu roztapiania wosku do garnka dorzucić możesz ulubione przyprawy oraz barwniki. Nie wrzucamy żadnych produktów do spożycia, tym bardziej cynamonu, ponieważ jest on łatwopalny. Barwniki - tylko i wyłącznie te, które dedykowane są do świec. Sprawdzamy termometrem temperaturę (każdy wosk ma inną,  więc trzeba spojrzeć na wytyczne producenta). Uważaj, aby nie przegrzać wosku, ponieważ wtedy się zepsuje i będzie bezużyteczny. 

  • Kiedy wosk stanie się płynny, dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Kiedy wosk zacznie tężeć dodaj zapach.

  • Do świeżo roztopionego wosku dodajemy kilka kropel wybranych przez siebie zapachów do świec. Zasada jest jedna i prosta - nie przekraczamy bezpiecznego stężenia, czyli 10% (Standard IFRA - to zestaw wytycznych opracowanych przez IFRA w celu zapewnienia bezpiecznego stosowania substancji zapachowych. Standardy opierają się na badaniach naukowych i ocenach ryzyka przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów. Normy określają maksymalne bezpieczne poziomy stosowania poszczególnych materiałów zapachowych w różnych typach produktów).Aczkolwiek, żeby mieć pewność czy stężenie jest rzeczywiście bezpieczne to polecamy zlecić chemikowi stworzenie karty. Wiele firmy ma zapachy, w których dozowanie jest do 12% - oznacza to, że wchodzimy w niebezpieczne substancje i składniki, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Jeśli uznasz, że zapach jest zbyt łagodny bądź intensywny, następnym razem możesz testować jego objętość.

  • Knot do świec mocujemy do specjalnego stabilizatora i układamy na szklanym naczyniu w taki sposób, żeby sznurek znalazł się wewnątrz słoika. Jego koniec warto zamoczyć wcześniej w wosku, dzięki czemu wykonany przez nas knot przyklei się do dna naczynia. Możemy również użyć knot drewniany, który skwierczy, albo knot ECO. Pamiętaj, że do każdego knota potrzebny jest inny stabilizator (wariant 1 lub wariant 2).

  • Pojemnik wypełniamy roztopionym wcześniej woskiem i czekamy, aż całość wystygnie i stanie się odpowiednio twarda. 

  • Na początku przygody z robieniem świec może zdarzyć się tak, że idealna tafla nie wyjdzie. Dlatego polecamy suszarkę do włosów, która delikatnym i ciepłym nawiewem rozpuści taflę. Suszymy do momentu, aż tafla osiągnie pożądany dla nas efekt.

  • Nie zapomnij o naklejeniu naklejki CLP pod spodem świecy.

  • Pamietaj, aby naturalną swiecę palić do momentu osiągnięcia przez nią "basenu", czyli wosk musi się rozpuścić aż do ścianki. Wtedy świecę gasimy i zapalamy dopiero po całkowitym zastygnięciu wosku. Nie palimy ciągiem jak parafiny. 

  • Ach i jeszcze kwestia mieszadła do wosku :) mieszamy najlepiej 2 minuty lub trochę dłużej, dopóki wosk z zapachem i/lub z barwnikiem się dobrze nie połączy. Najlepsza jest do tego szeroka drewniana szpatułka lub silikonowa. Swoją świecę możesz zapalić już po 24h, ponieważ posiadamy zapachy bardzo dobrej jakości.Gotowe! Teraz już wiesz, jak zrobić świece, które wypełnią twój dom wyjątkowym aromatem i przytulną atmosferą!

Zostaw komentarz